Materials Science and Engineering Congress - MSE 2018
26th - 28th September 2018, Darmstadt, Germany

Be a part of the MSE 2018 – Submit your abstract now!

*|BRIEFANREDE_EN|*

10 years of successful and constantly growing MSE congresses in Germany - join an attractive event with a unique atmosphere and brand and meet your colleagues from all over the world in September 2018.

The topics are structured into 56 symposia and offer a versatile an excellent opportunity to report on your latest results. Especially young scientists are welcome to actively contribute to the congress by submitting an abstract or poster.

The deadline for the submission of abstracts is February 28th, 2018. Abstracts are supposed to be submitted through the congress website: www.mse-congress.de. Please watch our video based instruction "How to submit an abstract".

The guest country for MSE 2018 is Argentina. We are very happy to welcome the Sociedad Argentina de Materiales (SAM) as official partner of the MSE 2018.

We are looking forward to meet you in Darmstadt!

On behalf of the MSE Scientific Committee

Yours

Frank Mücklich, Saarbrücken                                  
Conference Chair MSE2018

Alexander Hartmaier, Bochum
Chairman of German Materials Society (DGM)

Deadline Call for Abstracts (Lectures and Poster): 28th of February 2018 

Important dates:

  • Deadline Call for Abstracts (Lectures and Poster): 28th of February 2018 
  • Authors Confirmation: April 2018
  • Final Program: August 2018

MSE Congress: 26th - 28th September 2018




Biomaterials

B01: Biomaterials for 3D Printing
         Hermann Seitz - University of Rostock, Chair of Fluid Technology and Mikrofluidics, Germany
         Jürgen Stampfl - TU Wien, Institute of Materials Science and Technology, Austria

B02: Bioinstructive Hydrogels
         Cornelia Lee-Thedieck - Karlsruhe Institute of Technology, Institute of Functional Interfaces, Germay
         Christine Selhuber-Unkel - Kiel University, Institute for Materials Science, Germany
         Patrick van Rijn - University of Groningen, Faculty of Medical Sciences, The Netherlands

B03: Degradation Mechanisms and Characterization of Biodegradable Materials
         Daniela Zander - RWTH Aachen University, Corrosion and Corrosion Protection, Germany
         Frank Feyerabend - Helmholtz-Zentrum Geesthacht, Institute of Materials Research, Germany
         Bert Müller - University of Basel, Medical Faculty, Switzerland

B04: From Old Creatures to New Concepts: Bioinspired Material Designs and Processing Strategies    
         Stephan E. Wolf - Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg (FAU), Institute of Glass and Ceramics,
         Germany
         Fabio Nudelman - The University of Edinburgh, School of Chemistry, Great Britain
         David Kisailus - University of California at Riverside, Department of Chemical and Environmental Engineering,
         Materials Science & Engineering, USA

B05: Biomaterials Applications
         Aldo R. Boccaccini - Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg (FAU),
         Department of Materials Science and Engineering, Germany
         Viviana Mourino - University of Buenos Aires, Pharmaceutical Technology, Argentina
         Jonny Blaker - University of Manchester, School of Materials, Great Britain

B06: Biomaterials for Bone Substitution and Regeneration
         Michael Gelinski - TU Dresden, Center for Translational Bone, Joint and Soft Tissue Research, Germany
         Christian Heiß - Universitätsklinikum Gießen, Germany
         Anna Tampieri - National Research Council of Italy, Institue of Science and Technology for Ceramics, Italy

B07: Bioactive, Antibacterial Surfaces and Coatings
         Enrica Verne - Polytechnic of Turin, Department of Applied Science and Technology, Italy
         Klaus D. Jandt - Friedrich Schiller University Jena, Chair of Materials Science, Germany

B08: Biopolymers for Medical Applications
         Ipsita Roy - University of Westminster, Faculty of Science and Technology, Great Britain
         Gianluca Ciardelli - Politecnico di Torino, Department of Mechanical and Aerospace Engineering, Italy


Characterization

C01: Correlative Electron Microscopy / Atom Probe Tomography
         Christian Liebscher
- Max-Planck-Institut für Eisenforschung GmbH,
         Structure and Micro-/Nanomechanics of Materials, Germany
         Michael Herbig - Max-Planck-Institut für Eisenforschung GmbH, Materials science of mechanical contacts,
         Germany
         Sophie Primig - UNSW Sydney, School of Materials Science and Engineering, Australia
         Peter Ercius - University of California, National Center for Electron Microscopy, USA
         Williams Lefebvre - University of Rouen, Department of Physics, France

C02: Going 3D: From Image to Knowledge
         Peter Felfer
- Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg (FAU), General Materials Properties, Germany
         Kübel, Christian - Karlsruhe Institute of Technology, Electron Microscopy and Spectroscopy Laboratory,
         Germany
         Frank Mücklich - Universität des Saarlandes, Institute of Functional Materials, Germany
         Michael Engstler - Universität des Saarlandes, Institute of Functional Materials, Germany

C03: Tomographic and Radiographic Imaging with Synchrotron X-rays and Neutrons: Exploiting Contrast and
         Time
         Alexander Rack
- European Synchrotron Radiation Facility, Experiments Division, France
         Guillermo Requena - German Aeorspace Center, Institute of Materials Research, Germany

C04: In-situ Techniques and Advanced Microscopy for High Resolution and Multi Scale Characterization of
         Materials
         Hrishikesh Bale
- Carl Zeiss Microscopy, USA
         Ruth Schwaiger - Karlsruhe Institute of Technology, Institute for Applied Materials, Germany
         Timo Bernthaler - Hochschule Aalen, Germany

C05: Small Scale and In-situ Mechanical Testing
         Karsten Durst
- Darmstadt University of Technology, Physical Metallurgy, Germany
         Verena Maier-Kiener - Montan Universität, Department Physical Metallurgy and Materials Testing, Austria
         Rebecca Janisch - Ruhr-Universität Bochum, Interdisciplinary Centre for Advanced Materials Simulation,
         Germany
         Afrooz Barnoush - Norwegian University of Science and Technology,
         Department of Mechanical and Industrial Engineering, Norway

C06: Surface and Thin Film Analysis
         Michael Kopnarski
- Technische Universität Kaiserslautern, Institute for Surface and Thin Film Analysis,
         Germany
         Tom Wirtz - Luxembourg Institute of Science and Technology, Department Materials Research and Technology,
         Luxembourg
         Jens Kreisel - Luxembourg Institute of Science and Technology,
         Department Materials Research and Technology,Luxembourg

C07: Orientation Image Microscopy: The Evolution. EBSD, TKD, PED-TEM, ECCI + 3D world
         Stefan Zaefferer
- Max-Planck-Institut für Eisenhüttenforschung GmbH,
         Department Microstructure Physics and Alloy Design, Germany
         Martina Avalos - National Scientific and Technical Research Council, Argentina
         Raúl Bolmaro - National Scientific and Technical Research Council, Argentina

C08: Microstructure Characterization Strategies for the Digital Twin 
         Hans-Georg Herrmann
- Fraunhofer Institute for Nondestructive Testing , Germany
         Christoph Eberl - Fraunhofer Institute for Mechanics of Materials, Germany
         Stefan Sandfeld - TU Bergakademie Freiberg, Micromechanical Materials Modelling, Germany
         Babtiste Gault - Max-Planck-Institut für Eisenhüttenforschung GmbH, Atom Probe Tomography, Germany

C09: Mechanical Processing and Deformation Induced Microstructural Evolution, Damage Mechanisms
         and Failure Characterization from Micro to Macro Imaging
         Martina Zimmermann
- TU Dresden, Faculty of Mechanical Science and Engineering, Germany
         Jens Freudenberger - Leibniz Institute for Solid State and Materials Research, Deparment of Metal Physics,
         Germany
         James E. Martinez - NASA, Johnson Space Center, USA


Functional Materials, Surfaces and Devices

F01: High-Temperature Functional Materials
         Holger Fritze
- TU Clausthal, Institute of Energy Research and Physical Technologies, Germany
         Philippe Knauth - Aix-Marseille University, CNRS, France

F02: Surface Engineering and Functionalisation
         Andrés Lasagni
- TU Dresden, Chair of large area Laser based surface struturing, Germany
         Carsten Gachot - TU Wien, Institute for Engineering Design and Logistics Engineering, Austria
         Sonia Brühl - Universidad Tecnológica Nacional, Argentina

F03: Advances in Thermoelectricity: From Materials to Devices
         Marie-Christine Record
- Aix-Marseille University, CNRS, France
         Pascal Boulet - Aix-Marseille University, CNRS, France
         Kornelius Nielsch - Leibniz Institute for Solid State and Materials Research Dresden, Institute for Metallic
         Matierals,Germany

F04: Mixed Ionic-Electronic Conductors: Novel Oxide Materials and Engineered Microstructures
         Matias Acosta
- Energy Research at the University of Cambridge, Great Britain
         Till Frömling - Darmstadt University of Technology, Nonmetallic-Inorganic Materials, Germany
         Ian S. Metcalfe - Newcastle University, School of Chemical Engineering, Great Britian
         Liliana Mogni - National Atomic Energy Commission, Bariloche Atomic Centre, Argentina

F05: Ferromagnetic Memory Alloys
         Osvaldo Agustín Lambri
- National Scientific and Technical Research Council and National University,
         Argentina
         Bernd Weidenfeller - TU Clausthal, Institute of Electrochemistry, Deptartment of Materials Science, Germany 

F06: Materials Design for Electrochemical Energy Storage
         Joachim Binder
- Karlsruhe Institute of Technology, Ceramic Materials and Technologies, Germany
         Marc Kamlah - Karlsruhe Institute of Technology, Institute for applied Materials, Germany
         Jürgen Janek - Justus-Liebig Universität Gießen, Physical Chemistry of Solids, Germany
         Linda F. Nazar - University of Waterloo, Department of Chemistry, Canada

F07: The Great Transition – The Importance of Critical Metals for Green Energy Technologies
         Oliver Gutfleisch
- Darmstadt University of Technology, Functional Materials, Germany
         Gilles Dennler - IMRA Europe, France

F08: Advanced Materials for Lithium Ion Batteries
         Hans Jürgen Seifert
- Karlsruhe Institute of Technology, Applied Materials Physics, Germany
         Maria Helena Braga - University of Porto, Faculty of Engineering, Portugal
         John B. Goodenough - The University of Texas, Mechanical Engineering, USA

F09: Superconducting Materials for Energy Applications
         Jens Hänisch
- Karlsruhe Institute of Technology, Institute for Technical Physics, Germany
         Bernhard Holzapfel - Karlsruhe Institute of Technology, Institute for Technical Physics, Germany
         John H. Durrell - University of Cambridge, Bulk Superconductivity Group, Great Britain

F10: Interfaces in Microstructural Evolution: Structure, Properties, Anisotropy and Modelling
         Wolfgang Rheinheimer
- Karlsruhe Institute of Technology, Institut für Keramik im Maschinenbau, Germany
         Michael Hoffmann - Karlsruhe Institute of Technology, Institut für Keramik im Maschinenbau, Germany
         John Blendell - Purdue University, School of Materials Engineering, USA
         Klaus van Benthem - University of California, Department of Materials Science and Engineering, USA


Modelling and Simulation

M01: Experimental and Computational Thermodynamics and Kinetics
         Hans Jürgen Seifert
- Karlsruhe Institute of Technology, Applied Materials Physics, Germany
         Damian Cupid - Karlsruhe Institute of Technology, Applied Materials Physics, Germany
         Torsten Markus - HS Mannheim, Faculty of Mechanical Engineering, Germany
         Yong Du - Central South University, State Key Laboratory of Powder Metallurgy, China
         Rainer Schmid-Fetzer - TU Clausthal, Institute of Metallurgy, Germany

M02: Atomistic Methods for Designing 
         Pascal Boulet
- Aix-Marseille University, CNRS, France
         Marie-Christine Record - Aix-Marseille University, France
         Sybille Gemming - TU Dresden, Department of Chemistry and food Chemistry, Germany

M03: Microstructure Evolution in Applied Materials: Process to Property
         Ingo Steinbach - Ruhr Universität Bochum, Interdisciplinary Centre for Advanced Materials Simulation,
         Germany
         Marc G.D. Geers - Eindhoven University of Technology, Department of Mechanical Engineering,
         The Netherlands

M04: Predicting Interface Structure and Dynamics – From Atomic- to Meso-Scale
         Marcela E. Trybula
- Polish Academy of Science, Institute of Metallurgy and Materials Science PAS, Poland
         Sherri Hadian - Max-Planck-Institut für Eisenforschung, Department Computational Materials Design, Germany
         Pavel A. Korzhavyi - KTH Royal Institute of Technology, Materials Technology, Sweden
         Yuri N. Gornostyrev - Ural Federal University, Institute of Quantum Materials Science, Russia
         Mikhail I. Katsnelson - Radboud University of Nijmegen, Institute for Molecules and Materials, The Netherlands

M05: Plasticity Across the Scales – From Microstructure Changes to Bulk Mechanical Behavior
         Nina Gunkelmann
- TU Clausthal, Institute of Applied Mechanics, Germany
         Benoît Appolaire - Université de Lorraine, Institut Jean Lamour, France
         Yann Le Bouar - Laboratoire d’Etude des Microstructures, CNRS, France
         Daniel Schneider - Karlsruhe Institute of Technology, IAM - Computational Materials Science, Germany
         Markus A. Stricker - Karlsruhe Institute of Technology, IAM - Computational Materials Science, Germany

M06: Cellular and Granular Porous Microstructures: Computational Design and Application
         Britta Nestler
- Karlsruhe Institute of Technology, IAM - Computational Materials Science, Germany
         Anastasia August - Karlsruhe Institute of Technology, IAM - Computational Materials Science, Germany
         Christoph Hilgers - Karlsruhe Institute of Technology, Institute of Applied Geosciences, Germany
         Norbert Jost - HS Pforzheim, Material Development and Testing, Germany
         Yuksel C. Yabansu - Georgia Institut of Technology, MINED Group, USA

M07: Modeling and Process Simulation of Fiber-Reinforced Polymers 
         Luise Kärger - Karlsruhe Institute of Technology, Institute of Automotive Engineering, Germany
         Andy Hrymak - University of Western Ontario, Chemical & Biochemical Engineering, Canada
         Thomas Böhlke - Karlsruhe Institute of Technology, Institute of Engineering Mechanics, Germany

M08: Integrated Computational Materials Engineering
         Ulrich Prahl
- TU Bergakademie Freiberg, Institute of Metal Forming, Germany
         Alexander Hartmaier - Ruhr-Universität Bochum, Interdisciplinary Centre for Advanced Materials Simulation
         (ICAMS), Germany
         Sybrand van der Zwaag - TU Delft, Faculty of Aerospace Engineering, The Netherlands
         Ernst Kozeschnik - TU Wien, Institute of Materials Science and Technology, Austria
         Grigorios Chaidemenopoulos - Khalifa University of Science and Technology, 
         Department of Mechanical Engineering, United Arab Emirates


Processing and Synthesis

P01: Manipulation of Matter by Electric and Magnetic Fields
         Oliver Guillon
- Forschungszentrum Jülich, Institute of Energy and Climate Research, Germany
         Rishi Raj - University of Colorado Boulder, Materials Science & Engineering Program, USA

P02: Additive Manufacturing Technologies and Materials
         Fernando Lasagni
- Advanced Center for Aerospace Technologies, Materials & Processes Department, Spain
         Christoph Leyens - Technische Universität Dresden, Institute for Materials Science, Germany
         José Manuel Martín Márquez - Airbus Defence and Space, Additive Manufacturing, Spain

P03: Coatings and Thin Films for Structural and Functional Applications - 
         Monika Willert-Porada Memorial Sympoisum
         Michael Stüber
- Karlsruhe Institute of Technology, Applied Materials Physics, Germany
         Karsten Woll - Karlsruhe Institute of Technology, Applied Materials Physics, Germany
         Thorsten Gerdes - Universität Bayreuth, Lehrstuhl für Werkstoffverarbeitung, Germany
         José L. García - Sandvik Coromant, R&D, Schweden
         Haroldo Pinto - University of São Paulo, Department of Materials Engineering, Brasil
         Flavio Soldera - Universität des Saarlandes, European School of Materials, Germany

P04: Nanocomposites and Nanolaminated Functional Coatings 
         Naureen Ghafoor
- Linköping University, Department of Physics, Chemistry and Biology, Sweden
         Grégory Abadias - Université de Poitiers, Department of Physics and Mechanics of Materials, France

P05: Advances in Atomic Layer Deposition Technologies: 
         Conformal Thin Films and Hybrid Materials for Energy,
         Electronics and Health

         Mariona Coll - Institut de Ciència de Materials de Barcelona, Spain
         Thomas Fischer - University of Cologne, Department für Chemistry, Germany
         Mercedes Vila - CTECHnano, Spain
         Changdeuck Bae - Sungkyunkwan University, Energy Materials Laboratory, Korea 
         Yakup Gönüllü - Schott AG, Mainz, Germany
         Susanne Hoffmann-Eifert - Forschungszentrum Jülich, Peter Grünberg Institute Electronic Materials, Germany

P06: Molecular Preparative Approaches to Functional Materials
         Emanuel Ionescu
- Darmstadt University of Technology, Department of Materials and Earth Sciences, Germany
         Sanjay Mathur - University of Cologne, Inorganic and Materials Chemistry, Germany
         Ralf Riedel -  Darmstadt University of Technology, Department of Materials and Earth Sciences, Germany
         Aitana Tamayo - Instituto de Cerámica y Vidrio, Spain
         Aivaras Kareiva - Vilnius University, Department of General and Inorganic Chemistry, Lithuania
         Zhaoju Yu - Xiamen University, College of Materials, China

P07: Joining
         Monica Ferraris
- Politecnico di Torino, Department Applied Science and Technology, Italy
         Mrityunjay J. Singh - NASA Glenn Research Center, Ohio Aerospace Institute, USA

P08: Damage in Metal Forming
         Erman Tekkaya
- TU Dortmund, Institute of Forming Technology and Lightweight Components, Germany
         Till Clausmeyer - TU Dortmund, Institute of Forming Technology and Lightweight Components, Germany
         Sebastian Münstermann - RWTH Aachen University, Faculty of Georesources and Materials Engineering,
         Germany

P09: Solution-Processed Absorber Materials for Photovoltaics and Solar Fuel Device Concepts
         Trilok Singh
- Toin University of Yokohama, School of Engineering, Japan
         Silke Christiansen - Helmholtz Zentrum Berlin, Germany
         Thomas Fischer - University of Cologne, University of Cologne, Department für Chemistry, Germany

P10: Wet Processing of Nanostructured Materials
         Tobias Kraus
- Leibniz Institute for New Materials, Structure Formation, Germany
         Lola González-García - Leibniz Institute for New Materials, Structure Formation, Germany
         Gabriel Lozano - Spanish National Research Council, Institute of Materials Science of Sevilla, Spain

P11: Thin Film Formation and Nano Structuring Through the Control of Geometry and Deposition Parameters 
         Bernd Rauschenbach
- Leibniz Institute of Surface Modification, Germany
         Agustín R. González-Elipe - University of Seville, Nanotechnology on Surfaces, Spain
         Tansel Karabacak - University of Arkansas at Little Rock, Department of Physics and Astronomy, USA

P12: Microgravity Solidification Processing
         Douglas Matson
- TUFTS University, Department of Mechanical Engineering, USA
         Florian Kargl - German Aerospace Center, Institute of Matierals Physics in Space, Germany
         Charles-André Gandin - MINES ParisTech Center for Materials Forming,
         National Center for Scientific Research, France
         Hani Henein - University of Alberta, Department of Chemical and Materials Engineering, Canada
         Wim Sillekens - ESA - European Space Agency, The Netherlands


Structural Materials

S01: Environmentally Assisted Cracking of High-Strength Alloys
         Afrooz Barnoush
- Norwegian University of Science and Technology, Department of Mechanical and Industrial
         Engineering, Norway
         Roy Johnsen - Norwegian University of Science and Technology,
         Department of Mechanical and Industrial Engineering, Norway
         Mariano Iannuzzi - Curtin Universtiy, Department of Chemical Engineering, Australia
         Mariano A. Kappes - National Scientific and Technical Research Council, Argentina

S02: Experiments and Simulations Towards Understanding Tribology Across Length-Scales
         Christian Greiner
- Karlsruhe Institute of Technology, Institute for Applied Materials, Germany
         Steffen Brinckmann - Max-Planck-Institut für Eisenforschung GMBH, Experimental Nanotribology, Germany
         Sylvie Descartes - Université de Lyon, LaMCoS, CNRS, INSA-Lyon UMR5259, France
         Filippo Mangolini - University of Leeds, School of Mechanical Engineering, Great Britain

S03: Process-Microstructure-Property Relationships in High-Performance Alloys Produced by
         Additive Manufacturing
         Christian Haase
- RWTH Aachen University, Department of Ferrous Metallurgy, Germany
         Thomas Niendorf - University of Kassel, Institute of Materials Engineering, Germany
         Andrey Molotnikov - Monash University, Materials Science and Engineering, Australia
         Moataz Attallah - University of Birmingham, School of Metallurgy and Materials, Great Britain

S04: Micro- and Nanoarchitected Materials    
         Jens Bauer
- University of California, Department of Mechanical and Aerospace Engineering, USA
         Tobias Schaedler - HRL Laboratories, USA
         Christoph Eberl - Fraunhofer Institute for Mechanics of Materials, Germany

S05: Bulk Ultrafine- and Nano-Structured Materials 
         Martin Wagner
- Technische Universität Chemnitz, Mechanical Engineering, Germany
         Philipp Frint - Technische Universität Chemnitz, Mechanical Engineering, Germany

S06: Compositionally Complex Alloys – High Entropy Alloys
         Uwe Glatzel
- Universität Bayreuth, Faculty of Engineering Science, Germany
         Bronislava Gorr - University Siegen, Department Maschinenbau, Germany
         Anna Manzoni - Helmholtz Zentrum Berlin, Institute Applied Materials , Germany

S07: Mechanical Behavior of Advanced Structural Materials -- Reinhard Pippan Honorary Symposium
         Andrea Bachmaier
- Austrian Academy of Science, Erich-Schmid-Institute for Materials Science, Austria
         Daniel Kiener - Montanuniversität Leoben, Department Material Physics, Austria
         Bernd Gludovatz - University of New South Wales, School of Mechanical and Manufacturing Engineering,
         Australia
         Christian Motz - Universität des Saarlandes, Department of Materials Science and Engineering, Germany

S08: Advanced Steels
         Pello Uranga
- Ceit-IK4, Thermomechanical Treatments Group, Spain
         Martin Valdez - Materials Department at TENARIS, Argentina
         Roumen Petrov - Ghent University, Department of Electrical Energy, Systems and Automation, Belgium
         Horst Biermann - TU Bergakademie Freiberg, Institute of Materials Engineering, Germany
         Wolfgang Bleck - RWTH Aachen University, Department of Ferrous Metallurgy, Germany
         Ulrich Prahl - TU Bergakademie Freiberg, Institute of Metal Forming, Germany

S09: Light Weight Metals
         Jürgen Hirsch
- RWTH Aachen University, Institue of Physical Metallurgie and Metal Physics, Germany
         David DeYoung - Alcoa Technical Center & TMS President, USA


Conference Office
Deutsche Gesellschaft für Materialkunde e.V. 
c/o INVENTUM
Marie-Curie-Straße 11 - 17
53757 Sankt Augustin, Germany
T +49 (0)151 705 414 60
E-Mail: mse@mse-congress.de
Internet: www.mse-congress.de

 


Upcoming Events DGM / INVENTUM GmbH:

Conferences

Training Courses

Committee Meetings

Youth Program


Chairman: Prof. Dr. Alexander Hartmaier, ICAMS, RUB Bochum
General Manager and Member of the Board (§30 BGB): Dr.-Ing. Frank O. R. Fischer
Public Charter: Frankfurt, VR 11655
VAT-Id: DE 111 292 466


To unsubscribe send us an email:

- with the subject "Unsubscribe MSE" to not receive any further emails about the MSE Congress

- with the subject "Unsubscribe DGM"", to not receive any further emails from the DGM